Afiša - Bērnība - 5 stāsti. Attēlam ilustratīva nozīme

Saldus iedzīvotāja Sandra Cīrule Latvijas Okupācijas muzeja video stāstu sērijā “Bērnība. Pieci stāsti par”

Latvijas Okupācijas muzejs izveidojis video stāstu sēriju “Bērnība. Pieci stāsti par” kurā, izmantojot muzeja audiovizuālo materiālu krājumā esošās video liecības, atklāta bērnu dzīve dažādos Latvijas 20. gadsimta vēstures posmos.

Šobrīd Okupācijas muzeja Youtube kanālā publiskoti pirmie četri stāsti “Neatkarīgā Latvija”, “Otrais pasaules karš”, “Pēckara laiks” un “Otrās padomju okupācijas laiks”. Ceturtajā video stāstā viena no varonēm ir Saldus puses iedzīvotāja Sandra Cīrule (dz.1964). Savās atmiņās viņa stāsta par bērnību padomju Latvijā pagājušā gadsimta 70. gados. 11 gadu vecumā Sandru, kura tolaik bija pioniere, kristīja Saldus baznīcā. Uz baznīcu meiteni veda mašīnā ar aizklātiem logiem, lai apkārtējie viņu neatpazītu un skolā nebūtu nepatikšanas. Tāpat Sandra dalās atmiņās par darbu kolhozā, kas bija obligāts jau no pirmās klases.

Cita ceturtā video stāsta varone Sarmīte Ozoliņa (dz. 1960) stāsta, kā bērnību pavadījusi neziņā par savas tautas un ģimenes patieso vēsturi, jo, baidoties no padomju varas represijām, mājinieki par to nerunāja. Uldis Ābiķis (dz. 1956) atceras skolu un savus centienus iegūt nelegālo literatūru, vēlāk pieaugot, viņš vairākkārt ir bijis represēts un piespiedu kārtā ārstēts psihiatriskajās slimnīcās par nepakļaušanos pastāvošajai varai. Afganistānas kara veterāns Alvils Dumpis (dz. 1968) bērnībā ar nepacietību gaida dienestu Padomju armijā. Diāna Siliņa (dz. 1964) atceras, ka skolā bija obligātā militārā apmācība. Lauma Zušēvica (dz. 1954), bērnību pavadot trimdā ASV, uzsver, cik svarīgi viņas ģimenei bija saglabāt latviešu valodu.

Video stāstu sēriju var skatīt:  https://www.youtube.com/watch?v=TI_qkxOtD6E&feature=emb_logo

Projektu “Bērnība. Pieci stāsti par.” atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Inese Jansone

Latvijas Okupācijas muzeja