Saktas

Vēsturiskā priekšmeta kopija. Prototips ir Skrundas un Saldus novada etnogrāfiskā tērpa krūšu rotas, kuras lietotas krekla apkakles saspraušanai.
Izgatavotājs- rotkalis Andris Grebis.
1. Riņķa sakta- sudrabs, kalta.
Apaļa, bez rotājumiem, ar gludu, šauru, nedaudz ieliektu loku.
2. Riņķa sakta- sudrabs, kalta.
Apaļa, nedaudz koniska, rotāta ar gravēšanas tehnikā veidotu dubultu, punktveida jumtiņu rakstu; katra jumtiņa centrā viena gravēta līnija.
3. Sirdsveida sakta- sudrabs, kalta.
Neliela, iegarena, ar sirdsveida izgriezumu vidū. Augšmalas forma atgādina kroņa veidojumu. Rotāta ar caurlauztiem aplīšiem un dubultu florālu ornamentu gravēšanas tehnikā. Saktas apakšējā malā trīs ovāli izvirzījumi ar caurlauzumiem piekaru piestiprināšanai. Piekari- zvanveida, rotāti/ vienā pusē/ ar dubultu florālu ornamentu gravēšanas tehnikā.
4. Kniepķens- sudrabs, stikls, kalta.
Divas metāla puslodes savstarpēji savienotas ar kustīgu metāla āķi. Katra metāla puslode rotāta ar sarkanu, slīpētu stikla zīli, kas nostiprināta ziedveida formas ietvarā. Puslodei pa perimetru/ platākajā vietā/ tievu, savērptu stieplīšu ornaments.
5. Kniepķens ar piekariem- sudrabs, kalts.
Divas metāla puslodes savstarpēji savienotas ar metāla stiepli. Puslodes rotātas ar gravētu, dubultu, punktveida jumtiņu rakstu virzienā uz centru un liektu līniju rakstu malās. Katras puslodes centrā un sānos horizontālajā virzienā metāla gredzeni 0,4cm diametrā, kuros iestiprināti zvanveida piekari. Piekari rotāti ar dubultu, punktveida florālu ornamentu gravējuma tehnikā. Lietošanas ērtībai pielāgots aizdares mehānisms.
6. Kniepķens ar piekariem un stikla zīlēm- sudrabs, stikls, kalts.
Divas metāla puslodes savstarpēji savienotas ar kustīgu metāla āķi. Puslodes rotātas ar gravētu, līnijveida, augošu rakstu centrā un dubultu, punktveida, liektu līniju malās. Puslodei pa perimetru/ platākajā vietā/ tievu,savērptu stieplīšu ornaments.

 

Saldus novada dzimtsarakstu nodaļa muzejam dāvinājusi priekšmetus un iespieddarbus

1. Ielūgums piemiņas veltes – sudraba karotītes saņemšanai jaundzimušajam.
2. Grāmata “Mūsu Bērns” skaistā, biezā sējumā, kurā apkopota noderīga informācija par bērniem, dažādām bērnu precēm un pakalpojumiem.
3. Sudraba karotīte ar novada simboliku.
4. Apsveikuma kartīte – Saldus novada pašvaldības novēlējums jaundzimušajam.
5. Metāla pildspalva kastītē ar gravējumu.

 

 

Jaunieguvumi – Ojārs Ulmanis

Pēc izstādes “Profils” beigām, muzeja krājumā nonākušas Ojāra Ulmaņa privātās lietas – apbalvojumi, dokumenti, fotogrāfijas, kuras dāvinājis Ojāra brālis, Guntis Ulmanis. Saldeniekiem Ojārs Ulmanis zināms kā ilggadējs izglītības pārvaldes vadītājs, naturalizācijas pārvaldes vadītājs, skolotājs, treneris, dzejnieks un gleznotājs. 2017.gadā saņēmis Saldus goda pilsoņa nosaukumu.

 

Oktobra jaunieguvumi

J. Rozentāla Saldus vēstures muzeja krājumā nodoti 1920 – 1930. gados lietoti amatnieku darba rīki un Pampāļu pagastā dzīvojušā, bet kara beigās uz Vāciju, Angliju, vēlāk Kanādu izceļojušā fotogrāfa Rūdolfa Hofmarka fotoaparāts. Muzeja krājumu papildinājuši arī priekšmeti, kas Otrā pasaules kara laikā lietoti vācu armijā, padomju varas gados Latvijas pasta nodaļās lietots zīmogs, kā arī pastmarku albums.

 

Augusta jaunieguvumi

Māra Tretjakova Saldus muzejam dāvinājusi priekšmetus, kas lietoti pirmskara laikā un padomju gados. Muzeja krājums papildināts ar 1970 – 80. gados Latvijas PSR un PSRS ražotām rotaļlietām, apģērbiem, rotaslietām, smaržām, kā arī priekšmetiem, kas darināti pirmajos kooperatīvos pēc PSRS sabrukšanas un pirmskara laikā Lutriņu pagastā šūtām kleitām.

 

Maija jaunieguvumi

Saldus muzeja krājumā uzņemtas fotogrāfijas par Saldus novada ļaužu izsūtīšanu uz Sibīriju, Kirovas apgabala Vjatlagu un Krasnojarskas apgabalu 1949. gada 25. martā, un dzīvi izsūtījumā. Krājumā nodotas fotogrāfijas, kas liecina par bēru gājienu Saldū pēckara gados.

 

Februāra jaunieguvumi

Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja krājumā nodoti sadzīves priekšmeti un medicīnas piederumi, kuri lietoti saldenieku ģimenēs padomju varas periodā, 1960-80. gados. Dāvinājumā iekļauti priekšmeti, kuri atspoguļo Latvijas Sarkanā Krusta Saldus nodaļas darbību padomju gados, kādreizējās Saldus tipogrāfijas, tolaik tā atradusies Ļeņina (tagad Lielā iela) ielā 5, produkcija, arī karadienestā dienējušo karavīru darinājumus no dienesta brīvajā laikā. Padomju laika priekšmetus muzejam dāvinājuši Kārlis un Zaiga Sergejevi.

 

2018. gads

No gāzbetona gatavota forma motosporta aizsargķiveres izgatavošanai.

Formu veidojis motosportists Māris Cederštrems 1970.–to gadu beigās, kad motosportistiem nebija iespējams iegādāties ķiveres, jo veikalos tās netika tirgotas. Vispirms ķiveres formai uzklāja pēc piegrieztnes izgrieztu stikla šķiedras audumu, kas bija iegūts Valmieras stikla šķiedras rūpnīcā. Piegriezto audumu uzklāja uz gāzbetona formas un  pārklāja ar epoksīdu līmi (epo līmi), atstāja nožūt. Pēc tam klāja nākamo auduma, tad līmes kārtu, ļāva sacietēt, pēc tam formu slīpēja līdz tā ieguva motosporta ķiveres veidu. Ķiveri izklāja ar audumu, piestiprināja ādas siksnas, zoda aizsargu, ķiveres nagu – “širmīti”. M. Cederštrems pasūtīja čehu žurnālu “Motor”, no kura ieguva daudz informācijas par motosportu un aprīkojumu. Līkajā mežā bija ierīkojis nelielu motosporta trasi, kur brīvajā laikā trenējās motosportā. Līdzīgas ķiveres kā M. Cederštrems, vieglas un ērtas, gatavoja arī Osis Jūrmalā. Aizsargķiveres izgatavošanas formas priekšpusē, apakšējā daļā iegrebts uzraksts “MĀRIS”. Priekšmets no Saldus motobraucēju 1970-80. gadu ekipējuma. Tolaik Saldū un apkārtnē darbojās ap 15 motoklubu.
Padomju gados motosportistiem nebija arī sporta apavu – brauca ar kirzas zābakiem vai ziemā ar velteņiem. Igaunis Leoks no ādas šuva apavus “motobotas” – tās bija īpaši ekskluzīvas, bija ļoti dārgas, visiem nepietika – tādas bija tikai motoklubu vadītājiem un pazīstamiem sportistiem – Aldim Kalniņam, Jānim Serģim.

 

Grāmatas un žilešu asināmais no Jāņa Jāņa d. Ravas.

Saldus muzeja krājumā pieņemti priekšmeti no Jāņa Jāņa d. Ravas (dz. 1895. g. 25. aprīlī Saldus pag. “Kūmu” mājās (vēlāk Sātiņu pag., tagad Novadnieku pag., dzīvojis Saldū Brīvības ielā 28) arhīva, kurus savas dzīves laikā lietojis Jānis Rava un viņa dzimtai piederīgie. Priekšmetus Saldus muzejam dāvinājusi Brigita Rava, Jāņa Ravas vedekla, dēla Ilmāra sieva.

 

Motobraucēja, saldenieka, Latvijas valsts izlases dalībnieka Aigara Bobkova sacensību krekls.

Kreklu Saldus muzejam dāvinājis Aigara tēvs un treneris Vitālijs Bobkovs. Aigars Bobkovs pārstāvēja Latvijas valsts izlasi motokrosā piecas reizes – sacensībās Spānijā, Anglijā, Beļģijā, Vācijā, Francijā. Aigars piedalījies Pasaules čempionāta sacensībās, prestižajās “Nācijas kausa” sacensībās. Izcīnījis 3. vietu sacensībās motokrosā Mx3 klasē 2005. gada 3-7. maijā Pasaules čempionātā Markelo, Nīderlandē, ieguvis 1. vietu Eiropas čempionātā Polijā, Novogardā 2001. gadā, 3. vietu Mx3 klasē Pasaules čempionātā Itālijā 2005. gada 23-24. aprīlī, 3. vietu 1. braucienā Pasaules čempionātā motokrosā Mx3 klasē Ķegumā 2005. gada 22. maijā, ieguvis Eiropas Motociklu savienības kausu par 2. vietu kopvērtējumā 2001. gadā.
Aigars Bobkovs pasaules čempionāta MX1 jeb elites klasē kopvērtējumā ieņēma 30. vietu. Viņa augstākais sasniegums bija 13. vieta Vācijas «Grand Prix» izcīņā. 2005. gadā Aigars bija ceturtais pasaules čempionāta kopvērtējumā MX3 klasē, un viņš kļuva par pirmo Latvijas motokrosa braucēju, kurš pasaules čempionāta posmā iekļuva trijniekā gan atsevišķā braucienā, gan divu braucienu summā.

 

Brocēnu CŠK Moto kluba dalībnieka un Latvijas Skijoringa federācijas biedra Jāņa Zolmaņa ekipējums.

1. Slēpes, skijoringa – 138.5×7.5cm, koks. Skijoringa slēpes, virspuse sarkanā krāsā, Fischer firmas ražojums ar stiprinājumiem
2. Zābaki, motokrosa – 37x12x35cm, zili ar baltu. Trīs stiprinājumi, šņorējami, purngalā dzelzs aizsargs.
3. Bikses, motokrosa – 116x50cm, brūna, melna. Brezenta auduma ar silto iekšpusi, staru iekšpuse melna āda iešuve, priekšpusē divas kabatas. Aizdare sānā ar divām pogām.
4. Bikses, motokrosa – 91x58cm, ādas, melnas ar baltu. Priekšpusē aizdare ar rāvējslēdzēju un siksnu. Ceļa sargi iestrādāti, kurus iespējams izņemt, kā arī neizņemami apakšstilbu sargi. Baltas svītras gar sāniem.
5. Ķivere, motokrosa  – 18.5x25x15cm, plastmasa, pelēka, forma ovāla, ar ādas aizdari trīs spiedpogām un regulējama siksna ar sprādzi ko sastiprina zem zoda, ķiveres nostiprināšanai uz galvas. Ražota “Valmieras stikla šķiedras rūpniecībā”.

 

Glezna.Īra Rozentāle “Rundāles peonijas”

2016.g., attēlā – uz pelēka fona liels pušķis ar baltiem un rozā peoniju ziediem, lejasdaļā zaļas lapas,ziedlapas reljefas, apakšējā kreisajā stūrī paraksts un datējums,audekls, eļļa,64×64(cm),bez rāmja.