Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā viesojās Nordplus īstenotā projekta “Nemateriālās kultūras kartēšana: Savienojoties caur mantojumu”muzejā viesojās Saldus vidusskola audzēkņi un projekta partneri no Īslandes Menntaskólinn Á Tröllaskaga skolas!
Viesi iepazina Jaņa Rozentāla daiļradi, atklāja viņa mākslas pasaules nianses un izmēģināja savas radošās prasmes, veidojot smilšu glezniņas ar mākslinieka darbu motīviem.
Māksla vieno, iedvesmo un ļauj iepazīt kultūras caur radošu darbību! Paldies visiem par ieinteresētību un kopīgi pavadīto laiku muzejā!
Aizvadīta lekcija par pirms 75 gadiem – 1950.gada 24.februārī, notikušo nacionālo partizānu kauju Striķu ielā, Saldū.
21.februārī J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā norisinājās vēstures zinātņu doktora Ulda Neiburga lekcija “Nacionālo partizānu kauja Saldū Striķu ielā (1950): fakti, versijas, laikmeta konteksts un novērtējums”.
Pasākuma laikā apmeklētāji uzzināja par nacionālās pretošanās kustības gaitām Kurzemē, bruņoto cīņu pret padomju režīmu un sarežģītajiem vēsturiskajiem procesiem, kas noveda pie pēdējās partizānu kaujas Saldū. Diskusijā tika apspriesti dažādie skatījumi uz šo vēstures posmu un tā nozīmi mūsdienās.
Paldies visiem, kas piedalījās, uzdeva jautājumus un dalījās savās pārdomās! Lekcija notika sadarbībā ar Valsts pētījumu programmas projektu “Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi”.
13. februāris – kamēr jaunieši mērojas spēkiem sauso būvju būvniecībā Saldus tehnikums, esam pagodināti iepazīstināt pedagogus ar Saldus novada kultūrvēsturi un Jani Rozentālu.
Viesi Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā – taktilā māksla pieejama visiem!
1102.2025. februārī Saldus muzeju apmeklēja Kurzemes plānošanas reģions un biedrības Socintegra pārstāvji, lai iepazītos ar Ellijas Rozentāles 3D portretu. Šis īpašais mākslas darbs tapis ar SCHWENK Latvija atbalstu projekta “Rozentāls uz pirkstu galiem” ietvaros un piedāvā neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem “ieraudzīt” mākslu caur tausti, bet redzīgajiem – izprast, kā informāciju uztver cilvēki ar redzes traucējumiem.
Paldies viesiem par interesi un sarunām – kopā veidojam iekļaujošāku kultūras telpu!


Muzejnieki Ezeres pagastā
25. novembra rudenīgajā rītā muzeja darbinieki devās nelielā izbraucienā uz Lietuvas pierobežu, agrāko Lielezeres pagastu. Gides lomā šoreiz iejutās Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības krātuves vadītāja Antra Sipeniece, iepazīstinot muzejniekus ar pagasta teritorijā esošiem vēstures un kultūras pieminekļiem. To vidū – jauko un intīmo Grīvaišu baznīcu (19.gs.), plašo krogus ēku, atdzimstošo Griezes dievnamu, kas vēl tikai piedzīvos savu atjaunotni (16.-19.gs.), Ezeres muižas agrāko pili (tagad pamatskola), kurā saglabājušās dažas senas krāsnis un būvdetaļas, bijušās saimniecības ēkas, Kultūras namu, kas 1920. gados ierīkots bijušajā labības magazīnā, 1879. gadā celto un 1980. gados atjaunoto baronu Nolkenu dzimtas kapliču, Ezeres pagasta centra apbūves ēkas un Ezeres muitas namu ar Otrā pasaules kara noslēgumam veltīto ekspozīciju. Paldies Antrai Sipeniecei par bagātīgo un interesanto stāstījumu.
Bijām patiesi pagodināti, ka Starptautisko skolotāju dienu Saldus tehnikuma skolotāji izvēlējās atzīmēt pie mums, iepazīstoties ar šobrīd aktuālajām izstādēm un aktīvi darbojoties gūt spēku un iedvesmu darbā ar jauniešiem ikdienā.
Mācību procesā lieti noder mūsu izstrādātās izglītojošās nodarbības, kas uzskatāmi tiek papildinātas ar vērtīgiem mākslas darbiem, profesiju darba rīkiem, nozīmīgām kultūrvēsturiskām laikmeta liecībām.
Sveicam pedagogus Starptautiskajā skolotāju dienā, vēlot veselību, aizrautību, izturību!
2.septembrī muzejā ieradās sen gaidīta un mīļa viešņa – Jaņa Rozentāla mazmazmazmeita Lilita Viļumsone – Ziemele.
Lilita jau vairāk kā divdesmit gadus dzīvo Anglijā un pie mums ieradās ar dāvanām. Astoņas Rozentāla skices, ģimenes sieviešu sakta un Puko nazis nonāks muzeja krājumā, tātad, kļūs par pieejamu, vērtīgu kultūras un mākslas mantojuma sastāvdaļu.
Lilita atzīmēja, ka sākotnēji bijusi doma ģimenē mantotās lietas ņemt līdzi uz izvēlēto mītnes zemi, bet visu apsverot, izlēmusi vērtības atstāt šeit – Latvijā. Viņa iepazinās ar muzeja piedāvājumu un atzinīgi novērtēja Rozentālam veltīto ekspozīciju, kā arī izbaudīja vasarīgo laiku un pirmās skolas dienas noskaņu mājīgajā muzeja pagalmā.
Jaņa Rozentāla skices iegādātas par Ainas Zemdegas muzejam ziedoto naudu krājuma papildināšanai.
21.augustā J.Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeju apmeklēja Rundāles pils muzeja pārstāvji, kuri atrodas ekspedīcijas braucienā, pētot muzeju krājumu materiālus 18.gs. krāšņu katalogam!
6.jūlijā Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā viesojās sadraudzības pilsētas Bahmutas (Ukrainas) jaunieši un pedagogi
7.jūnijā Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā tiekas novada izglītības iestāžu vadītāji šī màcību gada pēdējā administrācijas dienā “Katrs viedoklis ir svarīgs “, lai pārrunātu , kas izdevies 2023./2024. mācību gadā un plānotu attīstības vajadzības jaunajā mācību gadā.
J.Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā š.g. 13.aprīlī interesentiem bija lieliska iespēja noklausīties mākslas vēstures pētnieces, mākslas zinātnieces, kuratores Irēnas Bužinskas stāstījumu “Stikls, smaržas un sievietes”.
Stāstījums papildināja muzeja gada tēmu “Rozentāls un sievietes” un pievērsās māksliniecēm, kuras radījušas daudziem zināmu smaržu flakoniņus.
24. janvārī Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā viesojās projekta “Access Routes” dalībnieki. Šī tikšanās bija veltīta taktilajai mākslas un kultūras pieejamībai, kas ir būtisks aspekts kopējās vides uzlabošanā.
Apeirona un Kurzemes pašvaldību pārstāvji, tūrisma speciālisti un vides gidi tika iepazīstināti ar muzeja līdzšinējo veikumu pakalpojumu piekļūstamības un pieejamības nodrošināšanā, t.sk. aplūkoja ar SCHWENK Latvija atbalstu izveidoto Ellijas Rozentāles portreta taktilo kopiju.
Tikšanās bija noderīga un iedvesmojoša! Paldies projekta dalībniekiem par izrādīto interesi un atgriezenisko saiti!
2024. gada 9.janvārī Saldus muzeju apmeklēja mākslinieka Jaņa Rozentāla mazdēla Miķeļa Rozentāla ģimene – sieva Ināra, dēls Kristaps, vedekla Gunta un mazdēls Arturs.
Viesi iepazinās ar atjaunoto J.Rozentāla dzimtas koka interaktīvo aplikāciju, kā arī novērtēja izveidoto 3D modeli ar Braila tāfeli viņu dāvinātajam pastelim “Ellijas Rozentāles portrets”.
Pie mums ciemos Saldus vidusskolas ERASMUS+ projekta dalībnieki
3.maijā pie mums ciemojās Saldus vidusskolas ERASMUS+ projekta dalībnieki no Polijas, kuri apskatīja muzeju, paši izgatavoja magnētiņus ar Rozentāla gleznotās meitenes attēlu un gleznu papīra kolāžu.
29. aprīlī J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā notika mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcija “Atkal modē”
Mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcijā tika sniegts neliels ieskats Latvijas stikla produkcijas vēsturē, , lai katrs, kam mājās atrodas kāds sadzīves stikla trauks, palūkotos uz to kā uz nozīmīgu un saglabājamu savas ģimenes un mūsu kultūras mantojuma daļu.
28.aprīlī Saldus novada Saldus pamatskolas Dabaszinību metodiskajā centrā pulcējās 8.klašu skolēni uz pētniecisko darbu lasījumu konferenci. Kopā 22 audzēkņi no Saldus pamatskolas, Blīdenes pamatskolas un Brocēnu vidusskolas.
Pētniecisko darbu lasījumu noslēgums un apbalvošana notika Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā. Tur, mākslinieka darbnīcā, tapa brīnišķīgi portreti. Skolēni saņēma nelielas piemiņas dāvaniņas un diplomus.
14. aprīlī, muzejā viesojās Kultūras ministrs Nauris Puntulis
Ministra kungs kopā ar Saldus novada domes deputātiem Kristīnu Maslovsku un Robertu Sipenieku viesojās Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā, lai iepazītos ar Saldus, Saldus novada un Jaņa Rozentāla atstāto kultūrvēsturisko mantojumu.