Trešdiena, 19. jūnijs, 2019.
Vārda dienas: Nils, Viktors
Teksta versija Lielāki burti
Meklēt
 
 


   
No gāzbetona gatavota forma motosporta aizsargķiveres izgatavošanai.

Formu
veidojis motosportists Māris Cederštrems 1970.–to gadu beigās, kad motosportistiem nebija iespējams iegādāties ķiveres, jo veikalos tās netika tirgotas. Vispirms ķiveres formai uzklāja pēc piegrieztnes izgrieztu stikla šķiedras audumu, kas bija iegūts Valmieras stikla šķiedras rūpnīcā. Piegriezto audumu uzklāja uz gāzbetona formas un  pārklāja ar epoksīdu līmi (epo līmi), atstāja nožūt. Pēc tam klāja nākamo auduma, tad līmes kārtu, ļāva sacietēt, pēc tam formu slīpēja līdz tā ieguva motosporta ķiveres veidu. Ķiveri izklāja ar audumu, piestiprināja ādas siksnas, zoda aizsargu, ķiveres nagu - “širmīti”. M. Cederštrems pasūtīja čehu žurnālu “Motor”, no kura ieguva daudz informācijas par motosportu un aprīkojumu. Līkajā mežā bija ierīkojis nelielu motosporta trasi, kur brīvajā laikā trenējās motosportā. Līdzīgas ķiveres kā M. Cederštrems, vieglas un ērtas, gatavoja arī Osis Jūrmalā. Aizsargķiveres izgatavošanas formas priekšpusē, apakšējā daļā iegrebts uzraksts “MĀRIS”. Priekšmets no Saldus motobraucēju 1970-80. gadu ekipējuma. Tolaik Saldū un apkārtnē darbojās ap 15 motoklubu. 
Padomju gados motosportistiem nebija arī sporta apavu – brauca ar kirzas zābakiem vai ziemā ar velteņiem. Igaunis Leoks no ādas šuva apavus “motobotas” – tās bija īpaši ekskluzīvas, bija ļoti dārgas, visiem nepietika – tādas bija tikai motoklubu vadītājiem un pazīstamiem sportistiem - Aldim Kalniņam, Jānim Serģim.


Grāmatas un žilešu asināmais no Jāņa Jāņa d. Ravas.
Saldus muzeja krājumā pieņemti priekšmeti no Jāņa Jāņa d. Ravas (dz. 1895. g. 25. aprīlī Saldus pag. “Kūmu” mājās (vēlāk Sātiņu pag., tagad Novadnieku pag., dzīvojis Saldū Brīvības ielā 28) arhīva, kurus savas dzīves laikā lietojis Jānis Rava un viņa dzimtai piederīgie. Priekšmetus Saldus muzejam dāvinājusi Brigita Rava, Jāņa Ravas vedekla, dēla Ilmāra sieva.Lasīt vairāk


 
Motobraucēja, saldenieka, Latvijas valsts izlases dalībnieka Aigara Bobkova sacensību krekls.
Kreklu Saldus muzejam dāvinājis Aigara tēvs un treneris Vitālijs Bobkovs. Aigars Bobkovs pārstāvēja Latvijas valsts izlasi motokrosā piecas reizes – sacensībās Spānijā, Anglijā, Beļģijā, Vācijā, Francijā. Aigars piedalījies Pasaules čempionāta sacensībās, prestižajās “Nācijas kausa” sacensībās. Izcīnījis 3. vietu sacensībās motokrosā Mx3 klasē 2005. gada 3-7. maijā Pasaules čempionātā Markelo, Nīderlandē, ieguvis 1. vietu Eiropas čempionātā Polijā, Novogardā 2001. gadā, 3. vietu Mx3 klasē Pasaules čempionātā Itālijā 2005. gada 23-24. aprīlī, 3. vietu 1. braucienā Pasaules čempionātā motokrosā Mx3 klasē Ķegumā 2005. gada 22. maijā, ieguvis Eiropas Motociklu savienības kausu par 2. vietu kopvērtējumā 2001. gadā.
Aigars Bobkovs pasaules čempionāta MX1 jeb elites klasē kopvērtējumā ieņēma 30. vietu. Viņa augstākais sasniegums bija 13. vieta Vācijas «Grand Prix» izcīņā. 2005. gadā Aigars bija ceturtais pasaules čempionāta kopvērtējumā MX3 klasē, un viņš kļuva par pirmo Latvijas motokrosa braucēju, kurš pasaules čempionāta posmā iekļuva trijniekā gan atsevišķā braucienā, gan divu braucienu summā.


Brocēnu CŠK Moto kluba dalībnieka un Latvijas Skijoringa federācijas biedra Jāņa Zolmaņa ekipējums.
1. Slēpes, skijoringa – 138.5x7.5cm, koks. Skijoringa slēpes, virspuse sarkanā krāsā, Fischer firmas ražojums ar stiprinājumiem
2. Zābaki, motokrosa – 37x12x35cm, zili ar baltu. Trīs stiprinājumi, šņorējami, purngalā dzelzs aizsargs.
3. Bikses, motokrosa – 116x50cm, brūna, melna. Brezenta auduma ar silto iekšpusi, staru iekšpuse melna āda iešuve, priekšpusē divas kabatas. Aizdare sānā ar divām pogām.
4. Bikses, motokrosa – 91x58cm, ādas, melnas ar baltu. Priekšpusē aizdare ar rāvējslēdzēju un siksnu. Ceļa sargi iestrādāti, kurus iespējams izņemt, kā arī neizņemami apakšstilbu sargi. Baltas svītras gar sāniem.
5. Ķivere, motokrosa  – 18.5x25x15cm, plastmasa, pelēka, forma ovāla, ar ādas aizdari trīs spiedpogām un regulējama siksna ar sprādzi ko sastiprina zem zoda, ķiveres nostiprināšanai uz galvas. Ražota “Valmieras stikla šķiedras rūpniecībā”.


Glezna.Īra Rozentāle "Rundāles peonijas"
2016.g., attēlā - uz pelēka fona liels pušķis ar baltiem un rozā peoniju ziediem, lejasdaļā zaļas lapas,ziedlapas reljefas, apakšējā kreisajā stūrī paraksts un datējums,audekls, eļļa,64x64(cm),bez rāmja.


J. Rozentāls