Pirmdiena, 17. jūnijs, 2019.
Vārda dienas: Artis, Artūrs

Zīmējumu konkurss pirmsskolas skolēniem „Seko Rozentālam!” 3. oktobris drukāt
KONKURSA NOLIKUMS

Pēc tam, kad mazais Janis trīs gadus bija mācījies Krauzes skolā Saldū, viņš vēl pusgadu savas zināšanas papildināja Kuldīgas apriņķa skolā. 14 gadu vecumā sākās Jaņa Rozentāla darba dzīve Rīgā. Vēlāk viņš iestājās par mācekli pie krāsotāju meistara Celēviča un sāka apgūt daiļkrāsotāja prasmi, amatu mācījās četrus gadus, tad turpināja apgūt ar mākslu saistītas zināšanas Rīgas amatniecības skolā, kur tika pamanīts Jaņa talants. Vēlāk ceļš veda uz Pēterburgu, uz mākslas akadēmiju, kur Janis Rozentāls ieguva profesionāla mākslinieka izglītību, kas noteica viņa tālāko dzīves virzību un mērķus. Bet, lai kur arī mākslinieks nebūtu, dzimtā vieta viņam mīļa palika vienmēr!
Desmitos skaitāmas Jaņa Rozentāla gleznas un zīmējumi, kas atspoguļo Saldus apkārtni – laukus, birztalas, Cieceres upi, Saldus un Cieceres ezeru, Saldus miestiņu, Kalna muižas (tagad Kalnsētas) parku. Mākslinieku saista apkārtējās pasaules dažādība, tā saviļņo, liek redzēto un izjusto attēlot zīmējumā.
Mākslinieka dabas studijas pārsteidz ar savu vienkāršo skaistumu. Rozentālam dabas formu pētīšana ir nepieciešama, lai pēc tam gleznās pārliecinoši attēlotu iecerēto. Daudz mākslinieks zīmē kokus – ozolus, bērzus, egles un citus kokus. Viņš zīmē egļu meža vai bērzu birztalas nostūri, atsevišķus koku zarus, lapas un mizu. Sevišķi mākslinieks mīlēja bērzus. Zīmējumos redzami gan slaidi, jauni bērziņi, gan vēja brāzmās izlocīti žuburaini stāvi, dažreiz tikai stumbri.
Daudzos savos darbos Janis Rozentāls attēlo gleznainos Cieceres upes krastus. Saldus lielais akmens, kuru tagad saucam par Rozentāla akmeni, māksliniekam kalpojis gan kā gleznošanas objekts, gan atpūtas vieta.
Savu mīlestību pret Saldu Janis Rozentāls atklāj, gleznojot vairākas pilsētas un apkārtnes ainavas. Vērīgi ielūkojoties mākslinieka darbos un salīdzinot ar šodienas Saldus pilsētu un apkārtni, redzēsim, ka laiks ir ienesis zināmas izmaiņas Saldus ainavā, arī Ciecerītes tecējumā. Bet jaunais tomēr nav iznīcinājis vecās, „rozentāliskās” ainavas vaibstus.
Iebraucot Saldū, tūrists pazīs Saldus baznīcu, Cieceres upi, Saldus ezeru un pilskalnu. Tur, kur klusībā Cieceres krastā atdusējās Rozentāla iemīļotais akmens – tagad trauc asfaltēta šosejas lente, kur kādreiz Rozentāla ganiņi ganīja savas cūkas, govis un aitas – tagad izaugusi varenā CEMEX rūpnīca.

(pēc K.Dziļleja „Janis Rozentāls”; V.Kučinska. Mākslinieks un viņa dzimtā puse)

OKTOBRA TĒMAS FOTOGALERIJA
Tēma oktobrī: Dzimtās puses skaistums

•    Uzzīmē, kādu interesantu koku, kas aug Cieceres upītes krastā.
•    Uzzīmē kādu gleznainu Cieceres upes vietu, kas būtu patikusi arī māksliniekam Rozentālam.
•    Izstaigā Kalnsētas parku, aizej līdz Mīlestības saliņai, apsēdies uz soliņa. Uzzīmē to, kas tev piesaista uzmanību upes ielejā..
•    Aizej līdz Rozentāla akmenim, iedomājies, cik liels tas bija tad, kad mākslinieks tur atpūtās. Tad, kad būvēja tiltu, akmens tika pārvietots un sadalīts.
•     Uzzīmē, kā mākslinieks uz akmens atpūtās un ēda līdzpaņemtās sviestmaizes.

Var izvēlēties tikai vienu no tēmas variantiem, katrs var zīmēt vairākus zīmējumus. Izvēle Jūsu ziņā!
Teksti, foto un J.Rozentāla darbu reprodukcijas ilustrē tēmu – tās ir vietas Saldus apkārtnē, kuras mākslinieks attēlojis savos darbos.
 Arī oktobris ir skaists un saulains, lai pastaigātos gar Cieceres upīti un aizietu līdz Kalnsētas parkam!
Lai radošs gars un zīmētprieks!

Informācija - Sandra Leitholde, muzeja speciāliste T: 29357343