Otrdiena, 18. jūnijs, 2019.
Vārda dienas: Alberts, Madis
Teksta versija Lielāki burti
Meklēt
 
 


   
Izstāde „Veltījums Rozentālam”. no 27. novembra līdz 7. februārim drukāt
Gatavojoties sagaidīt izcilā latviešu gleznotāja Jaņa Rozentāla 150. jubileju 2016.gada 18.martā, jau no 27.novembra muzeja mākslas izstāžu zālē skatāms jauno mākslinieku veikums izstādē „Veltījums Rozentālam”. Izstādes norises laiks no 27.novembra līdz 2016.gada 7.februārim.
 
Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības studentu darbu izstāde ir veltījums ievērojamā latviešu gleznotāja Jaņa Rozentāla 150 jubilejai. Studējot glezniecību Latvijā, ikvienam studentam ir nācies iepazīties ar šī izcilā mākslinieka daiļradi. Izstādē apskatāmi darbi, kas atspoguļo jauno mākslinieku individuālās radošās izpausmes, tomēr tās ne viemēr tieši saistītas ar Jaņa Rozentāla daudzpusīgo daiļradi. Mākslinieks uztvēra un izmantoja dažādus savā laikā novatoriskus un aktuālus glezniecības paņēmienus, darbojās dažādos virzienos, kam tajā pašā laikā pievērsās arī citi mākslinieki, adaptējot tos katrs savā, īpašā veidā. Tāpat arī mūsdienās jaunie mākslinieki studē klasiķus, tver ierosmes un paraugus citu mūsdienu mākslinieku darbībā.
Kaut arī dažbrīd starp izstādē apskatāmajiem jauno mākslinieku darbiem un Jaņa Rozentāla glezniecības rokrakstu nav tiešu saistību tematiskā vai gleznieciskā ziņā, glezniecības jautājumi un gleznotājam aktuālās problēmas laika gaitā bieži paliek nemainīgas. Glezniecībā neizbēgama ir tehniska prasme ar krāsu, ar fizisku materiālu radīt citu, iluzoru, vizuālu matēriju. Tikpat svarīga ir gleznas tematika un vēstījums, tomēr tas nekad nav šķirts no tehniskā izpildījuma. Jauno mākslinieku darbos skatāms gan viņu apkartējas vides vērojums, individuālās pārdomas vai atklāsmes, pamanītās situācijas un radušās idejas, kas noder glezniecības darba saturam. Iespējams sekot arī jauno mākslinieku tehnisko paņēmienu meklējumiem un eksperimentiem. Radošam māksliniekam dzīvē izdodas pieredzēt daudz individuālu atklājumu, atrast veidus, kā pilveidot savu daiļradi, tomēr ikvienam jāizšķiras, kas no tā kļūs par viņa rokrakstu. Tādēļ var vērot izstādi un spriest, ko no šobrīd attēlotā jauno mākslinieku darbos redzēsim arī viņu turpmakajā daiļradē.
Šobrīd ikvienam studentam ir pieejama neierobežoti plaša informācija, tomēr priekšrocība ir atrasties konkrētā mākslinieka mākslas rašanās vidē. Nenoliedzami, šāda priekšrocība ir dota jaunajiem māksliniekiem Latvijā, jo viens no svarīgiem atskaites punktiem glezniecības studenta meklējumiem ir Jaņa Rozentāla daiļrade.
 
Renāte Berga
Mākslas zinātniece

SKATĪT GALERIJU

Informāciju sagatavoja:
Ilze Pluģe
Muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste
   tālr.26194982
J. Rozentāls