Ceturtdiena, 16. augusts, 2018.
Vārda dienas: Astra, Astrīda
Teksta versija Lielāki burti
Meklēt
 
 


   
Izstādes
drukāt drukāt
Ievas Bondares izstāde "Saule manās plaukstās"

No 16.janvāra līdz 25.februārim J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā uz izstādi “Saule manās plaukstās” aicina māksliniece Ieva Bondare. Izstādes atklāšana un tikšanās ar mākslinieci 16.janvārī plkst.17.30, muzeja izstāžu zālē.


Māksliniece Ieva Bondare iedvesmu izstādē “Saule manās plaukstās” skatāmajiem darbiem guvusi pagājušajā vasarā, smeļoties saules siltumu un spēku skaistajā  Toskānā. Itālijas ainavas, piedzīvotās un piefiksētās  sajūtas, ar krāsu un špakteļlāpstiņu, uzliktas uz audekla, nu iemūžinātas lielākās un mazākās gleznās. Pašu mazāko izstādes darbu patiešām var paņemt plaukstās.
Ieva stāsta, ka pati uzlādējas no saules enerģijas, lai tumšajos rudens un ziemas vakaros, kad tik ļoti pietrūkst gaismas, kliedētu drūmās domas. Viņa gleznošanai izmanto gaismu, kas nāk no dabas, nekad neglezno noskumusi vai sliktā noskaņojumā. Ievas vēlējums izstādes skatītājiem – smelties enerģiju un siltumu viņas darbos. Saules pielietās ainavas lai uzlabo omu, sasilda un dod spēku sagaidīt Latvijas pavasari un saules siltumu. Uz tikšanos izstādē!Rūda Pētersona izstāde " Del Ruden "
 
No 6.marta līdz 8.maijam J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā skatāma jaunā mākslinieka Rūda Pētersona, keramikas darbu un glezniecības izstāde “Del Ruden”. Tikšanās ar Rūdi Pētersonu 10.martā plkst.14.00 muzeja izstāžu zālē.
Izstādē eksponētie darbi krājušies un gaidījuši savu uznācienu no 2011. gada līdz pēdējiem darbiņiem vēl šogad. Rezultātā nonākts pie nosaukuma, kas vistiešāk ietver un apvieno visus darbus “Del Ruden”. Kāpēc tā? Del Ruden [Del – no itāļu un spāņu valodas – no (iekšienes)]   Ruden atvasināts no mākslinieka personvārda Rūdis, tas radies pateicoties kādam senam draugam. Rūdis Pētersons - personība, kura atstāj nosvērta un pārliecināta cilvēka iespaidu. Mākslinieks zina, ko grib un vienmēr atrod labāko veidu, kā sasniegt mērķi. Ir ļoti elastīgs dažādās mākslas sfērās, kā arī prot strādāt ar dažādiem materiāliem.
Rūdis Pētersons dzimis Saldū 1991. gada 29. maijā. Māksla interesējusi jau no bērnības, no 2002. gada līdz 2006.gadam mācījies Saldus Mākslas skolā. Izglītoties mākslā turpinājis Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolā, Keramikas nodaļā no 2007. gada līdz 2011. gadam. Latvijas Mākslas akadēmijā pirmajā kursā apguvis metālmākslu, tomēr pēdējos trijos kursos atgriezies pie keramikas. Šogad turpina iesākto gan kā pasniedzējs Ogres mākslas skolā, gan atsākot studijas maģistrantūrā. 

Saldenieki uz Latvijas un pasaules skatuvēm
 
Izstādē “Saldenieki uz Latvijas un pasaules skatuvēm” iespējams iepazīties ar informāciju par Saldus un Brocēnu novadu ļaudīm, kuri savu profesionālo darbību saistījuši ar lielākajiem Latvijas teātriem dažādos laikos. Mūsu novadnieki bijuši aktieri, dramaturgi, režisori, teātru vadītāji, teātru dibinātāji, solisti, dramatisko tekstu tulkotāji, pedagogi. Viens no viņiem, Aleksandrs Freimanis, bija ne tikai aktieris, bet piedalījies arī latviešu nacionālā teātra, tolaik Rīgas latviešu teātra, dibināšanā un veidošanā. Saldus novadnieki aktieri tulkojuši arī pirmos dramaturģiskos darbus latviešu valodā un izdevuši tos dramaturģiskajām kopām pieejamos iespieddarbos. Lielezeres pagastā dzimusī aktrise un režisore Olga Bormane sarakstījusi grāmatu “Skatuves runas pamati”, kas ilgu laiku lietota kā rokasgrāmata, apgūstot aizraujošo aktiera profesiju. Saldenieki bijuši aktieri pirmajās latviešu mākslas filmās, arī tagad dalība filmās tiek turpināta.
Daudzveidīga bijusi saldenieku pieredze, spēlējot teātra izrādēs uz trimdas skatuvēm Otrā pasaules kara gados un pēc kara visā pasaulē – Zviedrijā, Vācijā, Lielbritānijā, Austrālijā,  ASV un citur.  Bieži vien teātra spēlēšana palīdzēja saglabāt latvietību, atmiņas par dzimteni, palīdzēja pārdzīvot svešatni un iejusties jaunajos apstākļos.
Šodien saldenieki uz visu vadošo Latvijas teātru skatuvēm ir gan pazīstami aktieri, gan režisori – Nacionālajā teātrī, Liepājas teātrī, Dailes teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī un Valmieras teātrī. 
Izstādē aplūkojami arī Saldus novadnieku skatuves tērpi – Agnese Jēkabsones un Edgara Pujāta tērpi no Liepājas teātra, Ināras Sluckas, Līgas Zeļģes un Lienes Gāliņas no Nacionālā teātra, Ginta Grāveļa no Dailes teātra.