Pirmdiena, 17. jūnijs, 2019.
Vārda dienas: Artis, Artūrs
Pilnā versija Lielāki burti
Meklēt
 
 


   
Ceļojošās izstādes
drukāt drukāt
Saldus Lielā iela drukāt
12 planšetes ( 102 x 73 cm)

Lielā iela - liela iela Saldus pilsētā, kas nu jau pāris gadu simtus nemainīgi nesusi kultūras un izglītības zelta vērtības savam laikam un nākotnei.
Pilsētas galvenā iela savulaik saukta gan par Sesiles ceļu, Upesmuižas ielu, jo vedusi uz Upesmuižas dzirnavām pilsētas pievārtē, gan padomju gados par Ļeņina ielu, līdz beidzot tikusi pārdēvēta par Lielo ielu. Te vienmēr atradušās svarīgas miesta, vēlāk pilsētas pārvaldes iestādes, skolas, biedrību nami, miertiesa, aptiekas, laikraksta redakcija, katoļu draudzes lūgšanu nams un pilsētas kultūras nams.
Izstāde stāsta par aizmirstām un šodien maz zināmām lietām. Viens no pirmajiem ebreju namiem pilsētas centrā vēl arvien ir saglabājies, taču par ebreju skolā pastāvējušo kārtību varam spriest vien pēc izstādē redzamajiem fotoattēliem. Tikai fotogrāfijas liecina par vācu skolu, kas nopostīta Kurzemes kauju laikā, aiznesot līdzi skolas nosaukumu – Vācu biedrības skola Kurzemes vāciešiem. Nav saglabājusies arī Lotes Paegles sieviešu proģimnāzija, kas būdama viena no pirmajām mācību iestādēm ar 5 klasīgu mācību programmu, stipri mainīja un paaugstināja izglītības līmeni vietējā vidē.
Šodien Lielajā ielā atrodas skolas, kurās arvien notiek mācības: Saldus pilsētas skola, pārdzīvojusi kara gadus un sagaidījusi savu simtgadi, 1990. gadu sākumā būvētā Sv. Gregora kristīgās kalpošanas skola kā vienīgā tāda veida skola visā Latvijā un Saldus mūzikas skola.
Lielās ielas sirds vienmēr bijusi Sadraudzīgā biedrība, kas rosināja un veidoja kultūras dzīvi Saldū un apkārtnē, uzsverot šī darba nozīmīgumu ne tikai 19. gadsimta beigās Kristapa Stepermaņa vadībā, bet arī vēlākā laikā kā Saldus kultūras nams un Saldus bērnu un jaunatnes centrs.

Kontaktēties ar:
J. Rozentāla Saldus Vēstures un mākslas muzeja    
Vecākā speciāliste vēstures jautājumos
Ilze Haruna

 tālr. 27881091
J. Rozentāls