Ceturtdiena, 16. augusts, 2018.
Vārda dienas: Astra, Astrīda
Teksta versija Lielāki burti
Meklēt
 
 


   
JANIM ROZENTĀLAM 151 16. marts drukāt
Godinot mākslinieku jubilejā, 18.martā plkst.13.00 aicinām uz mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekciju "J.Rozentālu atceroties.Latvijas mākslas izstādes Petrogradā un Maskavā pirms 100 gadiem. "

Divdesmitā gadsimta sākumā latviešu mākslinieki uzsāka aktīvu izstāžu darbību. Laikā no 1910. līdz 1914. gadam mūsu mākslinieki sarīkoja četras vērienīgas mākslas darbu skates Rīgā. I Pasaules karš ienesa traģiskas izmaiņas daudzu kultūras, arī mākslinieku radošajā dzīvē. Tomēr mākslas dzīves nenorima. Par to liecina latviešu mākslinieku sarīkotās izstādes Petrogradā (1915.) un Maskavā (1916) galerijās, kura ieņem ļoti nozīmīgu vietu gan krievu, gan Latvijas mākslas vēsturē. Par to liecina kaut vai fakts, ka Nadežda Dobičina un Klāra Lemersjē bija pirmās sievietes-galeristes Krievijas impērijā. Taču Lemersjē galerija tiek pieminēta arī gleznotāja Jaņa Rozentāla biogrāfijā. Kopīgi ar citiem māksliniekiem – izstādes organizācijas komitejas locekļiem Vilhelmu Purvīti, Burkardu Dzeni, Alfrēdu Puricu, Rozentāls bija ieradies Maskavā iekārtot jau minētās izstādes ekspozīciju. Tolaik vēl pavisam jauniņais, topošais mākslas kritiķis Jānis Siliņš arī pēc daudziem gadiem atcerējās tēlnieka Burkarda Dzeņa sacīto, ka pirms atklāšanas 1916. gada 6. martā Rozentāla draugi “iepriekšējā naktī ar mazu viltību … novilcinājuši gleznu izkārtošanu pāri pusnaktij, lai tad suminātu jubilāru ar pussimta mūža gadiem”. Taču tieši Maskavā šajā laikā gleznotājs saaukstējās un smagi saslima ar plaušu karsoni... Atceroties Jani Rozentālu 151. dzimšanas dienā lekcijā tiks sniegta neliela informācija par abām galeristēm un galerijās sarīkotajām izstādēm. Īpaša uzmanība tiks veltīta mūsu izstādei veltītajām preses recenzijām, kā arī abu izstāžu nozīmei Latvijas mākslas vēsturē.
 
Attēls: Jānis Roberts Tillbergs, Janis Rozentāls un Burkards Dzenis Maskavā, 1916. gada sākumā. Attēls no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma.