Pirmdiena, 20. novembris, 2017.
Vārda dienas: Anda, Andīna

BĀRBIJAS UN KENI LATVIEŠU TAUTAS TĒRPOS 3. februāris drukāt
J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā no 5.februāra līdz 31.martam skatāmas lelles latviešu tautas tērpos, kuras līdz latviešu skatītājam atceļojušas ar Latvijas vēstniecības Zviedrijā starpniecību.

Pagājušā gadsimta 70.gados Zviedrijā dzīvojošā Marija Muzikante, palīdzot Dzidrai Ciparsonei, latviešu tautas tērpos ietērpa vairāk kā 200 lelles, lielākoties Bārbijas, bet ir arī daži Keni. Neliela leļļu kolekcijas daļa uzsākusi savu ceļu pa Latviju, parādot latviešu tautas tērpa unikalitāti un daudzveidību.
Gints Jegermanis, Latvijas vēstnieks Zviedrijā, vadot lelles Latvijas ceļos, teicis brīnišķīgus ceļa vārdus: „Mūsu leļļu stāsts ir tik aizkustinošs un dziļš. Tas krāšņi parāda latviešu ilgas pēc zaudētās dzimtenes, runā par vēlmi nodot gadsimtiem krātās tautas zināšanas nākamajām paaudzēm. Marija Muzikante un Dzidra Ciparsone radīja šo kolekciju laikā, kad reti kurš ticēja, ka Latvija jebkad atgūs neatkarību.
Daudzie un dramatiskie stāsti par latviešu bēgļiem, kam 2. pasaules kara nogalē nācās pamest Latviju, par to, kāpēc šīs lelles tika ieģērbtas latviešu tautastērpos, saplūst kopā vienā neizsmeļamā vēstījumā – Latvijas tautas un zemes mīlestībā.”
Lai šis smalkais, filigrāni izstrādātais tautas tērps iedvesmo arī katru no mums.

Informāciju sagatavoja:
Ilze Pluģe