Ceturtdiena, 27. jūlijs, 2017.
Vārda dienas: Dita, Marta
19.02. plkst.13.00 Aicinām uz mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekciju! 10. februāris drukāt
Sergeja Ščukina kolekcija. Gogēna zāle. Ap 1913. gadu. Mākslinieka Voldemāra Matveja radošās iedvesmas vieta. Foto no N. Semjonovas arhīva
Sergeja Ščukina mākslas kolekcija kā latviešu mākslinieku radošās iedvesmas avots.

Irēna Bužinska
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Pasaules mākslas vēsturē parasti tiek pieminēti mākslinieku ceļojumi, muzeju apskates, kuras ir bijušas ļoti nozīmīgas jaunā autora radošā rokraksta veidošanā un atstājušas lielu iespaidu uz viņa daiļrades tālāko attīstību. Divdesmitā gadsimta sākumā par tādu obligātu mākslinieku apmeklējuma vietu kļuva Maskavas tekstila rūpnieka Sergeja Ščukina (1854–1936) privātā kolekcija, kurai tika iepirkti nevis krievu, bet gan franču mākslinieku darbi. Savam laikam Sergejs Ščukins bija ļoti drosmīgs cilvēks. Viņš viens no pirmajiem kolekcionāriem, kas novērtēja tā laika radikālos Eiropas mākslas virzienus – impresionismu, fovismu, kubismu. Šo virzienu iedibinātāji bija tolaik neatzītie un peltie Klods Monē, Edgars Degā, Anrī Matiss, Pablo Pikasso, Andrē Derēns, Moriss Vlaminks, Vinsents van Gogs, Pols Gogēns, Pols Sezans, kas nu kļuvuši ar 20. gadsimta mākslas klasiķiem.
            Pašas jaunākās franču glezniecības un visas kolekcijas mājvieta bija Ščukina privātais īpašums – Trubecku pils. Tāpēc, lai gūtu priekšstatu par tolaik pašu aktuālāko mākslu Parīzē, šo kolekciju 20. gadsimta sākumā apmeklēja praktiski visi topošie gan krievu, gan latviešu mākslinieki. Iepazīšanās ar te eksponēto franču gleznotāju darbiem atstāja milzīgu iespaidu uz Voldemāru Matveju, Jāzepu Grosvaldu, Romanu Sutu, Jēkabu Kazāku, Aleksandru Drēviņu, Aleksandru Beļcovu, Konrādu Ubānu, kuri te redzēto mākslas darbu iespaidā arī paši mainīja izpratni par radošo brīvību, citām krāsu, formu, faktūru, krāsu laukumu attiecībām.
            Lekcijā būs ekskluzīva iespēja iegūt priekšstatu par šo unikālo kolekcionāru un viņa kolekcijas vēsturi, pateicoties dokumentālai filmai, kas tapusi saistībā ar Parīzē, Louis Vuitton Foundation līdz 2017. gada 5. martam aplūkojamo izstādi “Franču mākslas šedevri no Sergeja Ščukina kolekcijas”. Filma Saldū tiek demonstrēta Latvijā pirmo reizi ar filmas autores, Sergeja Ščukina biogrāfes Natālijas Semjonovas laipnu atļauju. Lekcijā tiks paradīti arī attēli no latviešu mākslinieku-modernistu darbiem, kuri tika radīti pēc Sergeja Ščukina kolekcijas apmeklējuma un nenoliedzamā tolaik jaunāko franču gleznotāju kompozīciju iespaidā.